×
Shqiperia ime FALAS - Në Google Play
INSTALO
Aksidenti tragjik me kamionin, fjalët prekëse të nënës në makinë për fëmijët para se të vdisnin! (Video)
nga B.Marku (13/03/2018 ora 08:00)

Kodi Rrugor Penal është rishikuar dhe ndryshuar çdo vit, sepse në sajë të ligjeve të reja dhe më të rrepta, ai shpreson për të garantuar sigurinë e njerëzve në rrugë. Por pavarësisht kësaj, çdo vit numri i njerëzve që humbasin jetën e tyre në aksidente rrugore po rritet. Tregimi i këtyre episodeve duhet të ndihmojë në sensibilizimin e njerëzve dhe të tregojë se si gabimi i tyre mund të shkaktojë pasoja fatale në jetën e një personi tjetër.

Kjo është historia e Valery, një 21-vjeçare. Një mbrëmje dimri në janar, vajza ishte duke shkuar për darkë me prindërit e saj dhe po udhëtonte me makinë në autostradë, përcjell ShkodraNews. Por gjatë udhëtimit, motori u prish. Ajo ishte shtatzënë me fëmijën e saj të tretë dhe, e frikësuar, menjëherë i telefonoi babait të saj, duke i kërkuar atij që t’i vinte në ndihmë.

Për fat të keq, teksa vajza e re po fliste në telefon, një kamion përplasi makinën e saj, duke e shkatërruar plotësisht atë.

I gjori baba në anën tjetër të telefonit, e dëgjoi ngjarjen…

Pak minuta pas përplasjes, një person i cili e gjeti veten në vendngjarje iu afrua makinës dhe zbriti për të parë nëse dikush kishte nevojë për ndihmë. Ai nxitoi në vendin e shoferit dhe pa Valery-në, të plagosur rëndë.

“Ajo ishte shtatzënë dhe mezi merrte frymë. Ajo hapi sytë për disa sekonda, më shikoi dhe më tha: A janë fëmijët e mi në rregull? Një nga djemtë e vajzës e kishte liruar veten nga rripi i sigurimit, por tjetri ishte ende i mbërthyer. Unë menjëherë e tërhoqa atë, ajo nuk merrte frymë, kështu që u përpoqa ta risillja në jetë. Në përpjekjen e tretë, fëmijës iu rikthye frymëmarrja.

Ndërkohë mjekët arritën dhe menjëherë e transportuan në spital Valery-në, djalin e saj trevjeçar Memo dhe djalin e tjetër pesëvjeçar, Max, shkruan ShkodraNews. Ky i fundit ishte vetëm disa gërvishtje, por Valery dhe Memo ishin në rrezik për jetën.

Valery vdiq menjëherë, së bashku me foshnjën që mbante në bark. Max e ndoqi pak minuta më vonë…”.

Një aksident që mund të ishte shmangur nëse shoferi i kamionit të kishte qenë më i kujdesshëm.

Ne duam të kujtojmë Valery-në dhe Max-in e vogël dhe t’u themi të pushojnë në paqe.

Shpresojmë që kjo histori të shërbejë si një mësim!

Ju sugjerojmë
" NJOFTIM/ Shikoni që Shqipëria dëmtohet, shikoni që një qytetar është i braktisur, shikoni një ngjarje skandaloze dhe të dhunshme, shikoni probleme që ju shqetësojnë ju apo të tjerët. DENONCO. Vetëm me anë të një mesazhi në WhatsApp ose Viber, duke derguar videon apo foton dhe lajmi juaj do të bëhet publik menjëherë në faqen më të madhe në Shqipëri “Shqipëriaime.al”. Tel :+355693530088 Email: [email protected]