×
Shqiperia ime FALAS - Në Google Play
INSTALO
Lajm i keq për të fiksuarit pas teknologjisë, sytë tuaj janë në rrezik
nga D.Zefi (15/04/2018 ora 09:36)

Ju zgjoheni dhe gjëja e parë që bëni është të shikoni telefonin tuaj. Ju ndizni televizorin derisa hani mëngjesin. Ju kontrolloni telefonin tuaj gjatë udhëtimit tuaj. Në zyrë, ju shikoni në një kompjuter deri në darkë, pastaj kontrolloni telefonin tuaj përsëri.

E kontrolloni telefonin tuaj sërish për në shtëpi. Shikoni televizor gjatë darkës. Pas darkës, shikoni televizorin, pastaj zvarriteni në krevat duke qenë në tabletin tuaj. Ndalni dritat dhe shikoni sërish në telefon derisa të flini…

Urime, ju keni ngulur sytë tuaj në ekran për plot 18 orë!

Ndjeni se keni dhimbje në sy? Nuk jeni i vetmi. Për të zvogëluar tendosjen e syve, disa ekspertë sugjerojnë rregullin 20-20. Cdo 20 minuta, qëndroni larg ekranit për 20 sekonda, raporton curiosity, transmeton lajmi.net

Gjithashtu ju ndihmon edhe të mbyllni sytë periodikisht. Por edhe nëse e bëni këtë, pastaj e ulni ndriçimin në ekranin tuaj, sërish prishni vrimat e syve me një breshëri të vazhdueshme të fotoneve.

Kujdesuni më shumë për shëndetin e syve tuaj!/sn/

Ju sugjerojmë
" NJOFTIM/ Shikoni që Shqipëria dëmtohet, shikoni që një qytetar është i braktisur, shikoni një ngjarje skandaloze dhe të dhunshme, shikoni probleme që ju shqetësojnë ju apo të tjerët. DENONCO. Vetëm me anë të një mesazhi në WhatsApp ose Viber, duke derguar videon apo foton dhe lajmi juaj do të bëhet publik menjëherë në faqen më të madhe në Shqipëri “Shqipëriaime.al”. Tel :+355693530088 Email: [email protected]