×
Shqiperia ime FALAS - Në Google Play
INSTALO
Pse të rinjtë shqiptarë ëndërrojnë të jetojnë në Gjermani? Por ja sa pasuri mund të bëni atje
nga ShqiperiaIme.info (13/10/2017 ora 09:38)

Në vendin tonë shumica e të rinjve janë pa punë, ndërsa në Gjermani vetëm 10 % e të rinjve nuk janë të punësuar.
Gjermania ka nivelin me të ulët në botë të papunësisë për të rinjtë dhe nëse vendet e tjera do të ishin në të njëjtin nivel bota do të kishte 1.1 trilionë më shumë të ardhura.

Por përse Gjermania ka nivelin më të ulët të papunësisë tek të rinjtë?

Kjo ndodh për shkakun se qeveria gjermane ka ndërtuar programe të ndryshme për të rinjtë, ku përfshihen trajnime profesionale.

E pas këtyre trajnimeve të rinjtë janë me të përgatitur për tregun e punës dhe pikasen më lehtë nga bizneset.

Gjithashtu në Gjermania ofrohen edhe stazhe pune dhe pas tyre punësimi për një të ri është i garantuar.

Ndaj edhe Gjermania është një vend i preferuar për të rinjtë shqiptar.

Të ardhurat e të rinjve gjerman janë mbi 45% më të larta se ato të rinjve në vendin tonë.

Ju sugjerojmë
" NJOFTIM/ Shikoni që Shqipëria dëmtohet, shikoni që një qytetar është i braktisur, shikoni një ngjarje skandaloze dhe të dhunshme, shikoni probleme që ju shqetësojnë ju apo të tjerët. DENONCO. Vetëm me anë të një mesazhi në WhatsApp ose Viber, duke derguar videon apo foton dhe lajmi juaj do të bëhet publik menjëherë në faqen më të madhe në Shqipëri “Shqipëriaime.al”. Tel :+355693530088 Email: [email protected]