×
Shqiperia ime FALAS - Në Google Play
INSTALO
Si të ktheheni në normalitet pas pirjes së marijuanës?Shkencëtarët: E thjeshtë fare
nga B.Marku (16/04/2018 ora 01:39)

Sindroma misterioze që shkaktohet nga konsumimi i marijuanës ka një “luftues”: dushin e ngrohtë.
Kjo gjendje që vjen nga pirja e marijuanës quhet “cannabinoid hyperemesis sindrome” dhe karakterizohet nga të vjella të rënda dhe të vazhdueshme, dhimbje koke dhe dhimbje barku, e për të lehtësuar këto simptoma përdoruesit e marijuanës bëjnë një dush të ngrohtë.

Një studim i kohëve të fundit rreth përdoruesve të shpeshtë të marijuanës (që pinë të paktën 20 ditë në muaj) në Nju Jork zbuloi se rreth një e treta e përdoruesve raportuan simptoma “hyperemesis cannabinoid” - që do të thotë se ata përjetonin të përziera, dhimbje barku e koke që lehtësoheshin nga dushi i ngrohtë .

Por çfarë e shkakton këtë gjendje, dhe pse të nxehtit e lehtëson këtë simptomë?

Dr. Kennon Heard, një toksikolog në Universitetin e Kolorados të Universitetit UCHealth në Aurora, i cili ka studiuar sindromën e “hyperemesis cannabinoid” tha:

Mjekët nuk mund t'i përgjigjen asnjë prej këtyre pyetjeve, dhe çdo përpjekje për të shpjeguar saktësisht se çfarë ndodh është "shumë hipotetike". Por mjekët e dinë se përdorimi afatgjatë i drogërave mund të sjellë ndryshime në tru dhe në sistemin nervor. Përveç kësaj, mjekët e dinë se kanabinoidet endogjene - përbërësit në trup të ngjashëm me ato që gjenden në marihuanë - janë pjesë përbërëse e sistemit të dhimbjes së trupit. Pra, një ide është se stimulimi afatgjatë nga përbërësi i marijuanës që prodhon një "tetrahidrokabinabinol të lartë" (THC) - ndryshon sistemin e dhimbjes së trupit në një mënyrë që rezulton në simptomat e “hyperemesis cannabinoid.”
Nëse është kështu, dushet e nxehta mund të ndihmojnë në zbutjen e simptomave, sepse stimulimi nga uji i nxehtë prodhon një sinjal të ndryshëm ndijor që e distancon trupin nga sinjali i dhimbjes.”

Megjithatë, kjo mbetet një hipotezë dhe mjekët nuk e dinë pse disa përdorues të marijuanës kalojnë në këtë gjendje, ndërsa disa të tjerë jo. Në të vërtetë, marijuana mjekësore nganjëherë është e përshkruar për të lehtësuar të përzierat dhe të vjellat tek pacientët me kancer që i nënshtrohen kimioterapisë.

Por ka një kurë për tejkalimin e kësaj gjendjeje që nuk është kërcënuese për jetën, por është paaftësi, dhe kjo kurë është ndalimi i pirjes së marijuanës.

Ju sugjerojmë
" NJOFTIM/ Shikoni që Shqipëria dëmtohet, shikoni që një qytetar është i braktisur, shikoni një ngjarje skandaloze dhe të dhunshme, shikoni probleme që ju shqetësojnë ju apo të tjerët. DENONCO. Vetëm me anë të një mesazhi në WhatsApp ose Viber, duke derguar videon apo foton dhe lajmi juaj do të bëhet publik menjëherë në faqen më të madhe në Shqipëri “Shqipëriaime.al”. Tel :+355693530088 Email: [email protected]