×
Shqiperia ime FALAS - Në Google Play
INSTALO
Të Rekomanduara
Shqipëria në alarm: Mijëra të mitur largohen nga Shqipëria, të vetëm drejt Evropës
15 ore më parë
E pabesueshme, por e vërtetë, Berati mes 7 qyteteve më të bukura në Evropë
Arrestimi i Kryetarit të Bashkisë së Lezhës, ja kush është futbollisti i Vllaznisë i përshirë në skemën e mashtrimit
Luiza Gega: Shteti më harroi! Uniformën e bleva vetë!
Trondit Kisha ruse: Fundi i botës po vjen
nga ShqiperiaIme.info (22/11/2017 ora 04:59)

Udhëheqësi i Kishës Ortodokse Ruse tha të hënën se bota është në prag të rrëshqitjes në "humnerën e fundit të historisë", sipas agjencisë shtetërore të lajmeve. Apokalipsi "është tashmë i dukshëm për syrin e zhveshur", tha Patriarku Kirill për kongregantët pas një shërbimi në Katedralen e Krishtit Shpëtimtar në Moskë, njoftoi RIA Novosti.

Ai tha se mund të ketë një hartë shpëtuese për bashkimin e shoqërisë botërore. "Sot nuk është koha për të rrëzuar barkën e pasioneve njerëzore. Sot është koha për të mbledhur të gjitha forcat e shëndetshme", tha Kirill. "Kjo është arsyeja pse kisha, arti, kultura, shkrimtarët tanë, shkencëtarët e të gjithë ata njerëz që e duan Atdheun duhet të vijnë së bashku, sepse po hyjmë në një periudhë kritike në qytetërimin njerëzor".

Thirrja e Kirill vjen në një kohë kur uniteti i botës është i tensionuar.

Koreja e Veriut vazhdon të kërcënojë SHBA-në me mundësinë e lëshimit të një rakete bërthamore. Sulmet terroriste kanë ndodhur jashtë vendit dhe muajin e kaluar në Neë York City, me grupin e Shtetit Islamik që në shumë raste merr përgjegjësinë. Dhe bota ruse në mënyrë të pandërprerë përhapën lajme të rreme në mediat sociale, duke ndikuar në rezultatin e zgjedhjeve presidenciale të vitit 2016 të SHBA dhe duke bërë që FBI të hetonte marrëveshjet e mundshme midis fushatës së Presidentit Donald Trump dhe Moskës.

Kirill, i cili ka lindur Vladimir Mikhailovich Gundayayev, nuk ka qenë gjithmonë përkrahës i paqes. Ai mbështeti zgjerimin e fuqisë së Rusisë në Krime dhe Ukrainën lindore para pushtimit të vitit 2014. Kirill ka drejtuar gjithashtu kishën ortodokse ruse në një marrëdhënie të ngushtë në çështjet sociale dhe kulturore me Presidentin Vladimir Putin.

Kjo nuk është hera e parë që Kirill ka paralajmëruar për fundin e botës. Në korrik 2013, ai u tha një kongregacioni në Katedralen Kazan në Moskë se njohja ligjore e martesës së të njëjtit seks është "një shenjë shumë e rrezikshme e apokalipsit".

Gjithashtu nuk është hera e parë që Kirill u ka bërë thirrje vendeve të bashkohen. "Lufta e sotme ndaj terrorit duhet të jetë një përpjekje e përbashkët," tha ai në tetor 2016. "Kjo nuk është vetëm lufta e Rusisë. Është për të gjitha vendet, duhet të bashkojmë për të mposhtur këtë të keqe dhe këtë luftë e quaj një e shenjtë ".

Ju sugjerojmë
" NJOFTIM/ Shikoni që Shqipëria dëmtohet, shikoni që një qytetar është i braktisur, shikoni një ngjarje skandaloze dhe të dhunshme, shikoni probleme që ju shqetësojnë ju apo të tjerët. DENONCO. Vetëm me anë të një mesazhi në WhatsApp ose Viber, duke derguar videon apo foton dhe lajmi juaj do të bëhet publik menjëherë në faqen më të madhe në Shqipëri “Shqipëriaime.al”. Tel :+355693530088 Email: [email protected]