×
Shqiperia ime FALAS - Në Google Play
INSTALO
Të Rekomanduara
Shqipëria në alarm: Mijëra të mitur largohen nga Shqipëria, të vetëm drejt Evropës
15 ore më parë
E pabesueshme, por e vërtetë, Berati mes 7 qyteteve më të bukura në Evropë
Arrestimi i Kryetarit të Bashkisë së Lezhës, ja kush është futbollisti i Vllaznisë i përshirë në skemën e mashtrimit
Luiza Gega: Shteti më harroi! Uniformën e bleva vetë!
Turqia gjest antisportiv ndaj nesh, fyejnë ngjyra tona kuq e zi, ja detaji që nuk u vu re…
nga I.M (14/11/2017 ora 11:29)

Miqësia mes dy kombeve duket se nuk rezulton plotësosht  e vërtet. Të parët tanë na kanë mësuar se pas dorës së ngrohtë fshihet shpata e sundimit. Turqia mendon se e ka ende nën sundim Shqipërinë duke mos respektuar flamurin kombëtar kuq e zi. Dhe kjo gjë u bë në arenën evropiane. Për të treguar antirespekt ndaj nesh, nga ana e turqëve u përdorën fëmijët për të transmetuar mesazhin e fuqishëm të urrejtjes. 

Të dyja kombëtaret dolën të shoqëruar nga njëmbëdhjetë fëmijë përkrah çdo lojtari. Por gjërat nuk ishin edhe aq normale sa dukeshin. Ajo çka na ofendon ne si komb është fakti se të dy grupet e fëmijëve, si nga ana e lojtarëve turkë dhe atyre shqiptarë, mbanin veshur vetëm një fanellë sportive, atë të Turqis

Një gjest totalisht antisportiv, antikombëtar, dhe deri diku rracist nga ana e vendasëve. Fair-Play nuk u rrespektuar pasi fëmijët duhet të kombinoheshin me të dyja fanellat e kombëtareve. Një kombinim i tillë ndodh kudo. Edhe në ndeshjen ndaj Serbisë nuk pati një gjest të tillë pasi fëmijët mbanin veshur bluza të UEFA-s me sloganin “No to Racism”. Nuk dihet ende arsyeja e kësaj lloj përzgjedhjeje por e sigurtë që diçka fshihet pas saj.
Përgatiti: Armend Pire – SHQIPËRIA.CH

Ju sugjerojmë
" NJOFTIM/ Shikoni që Shqipëria dëmtohet, shikoni që një qytetar është i braktisur, shikoni një ngjarje skandaloze dhe të dhunshme, shikoni probleme që ju shqetësojnë ju apo të tjerët. DENONCO. Vetëm me anë të një mesazhi në WhatsApp ose Viber, duke derguar videon apo foton dhe lajmi juaj do të bëhet publik menjëherë në faqen më të madhe në Shqipëri “Shqipëriaime.al”. Tel :+355693530088 Email: [email protected]