×
Shqiperia ime FALAS - Në Google Play
INSTALO
U 'përpi' nga cunami i vitit 2011, ‘varka fantazmë’ rikthehet me krijesa misterioze në bord
nga ShqiperiaIme.info (13/10/2017 ora 10:26)

Një varkë fantazmë u zbulua në brigjet japoneze pasi një cunami katastrofik në vitin 2011, edhe pse e zhduku prej gjashtë vitesh  është rikthyer në bord me disa krijesa të reja misterioze.

Varka me gjatësi prej tre metrash u zbulua në brigjet e ishullit Kauai, dhe u tërhoq nga sërfistët dhe shkencëtarët për tu inspektuar.

Por ata u hasën me një numër krijesash të vogla, të paidentifikuara që duket se ishin ngjitur në anije.

Shkencëtarët besojnë se varka është një "mbeturinë" e cunamit japonez i vitit 2011dhe krijesat janë një specie huaj nga Haëaii.

Carl Berg, një shkencëtar nga Fondacioni ‘Surfrider’, inspektoi varëkn në bregun ku u gjet, shkruan syri.net.

Ai tha: "Ne morëm pllakën e prodhuesit për ta studiuar por vumë re që numrat e pllakes filluan të fshiheshin.... më pas mora disa monstra nga varka për t'i studiuar më mirë por akoma nuk kam zbuluar asgjë rreth këtyre oragnizmave", u shpreh ai.

Berg ka dërguar mostra nga varka në institutin teknologjik në shtetin amerikan të Connecticut, ku do të studiohen nga një ekspert për speciet pushtuese.

Cunami që goditi brigjet japoneze në  mars të viti 2011  rreth 16 mijë jetë dhe më shumë se 2,500 njerëz mbeten të zhdukur. 

Ju sugjerojmë
" NJOFTIM/ Shikoni që Shqipëria dëmtohet, shikoni që një qytetar është i braktisur, shikoni një ngjarje skandaloze dhe të dhunshme, shikoni probleme që ju shqetësojnë ju apo të tjerët. DENONCO. Vetëm me anë të një mesazhi në WhatsApp ose Viber, duke derguar videon apo foton dhe lajmi juaj do të bëhet publik menjëherë në faqen më të madhe në Shqipëri “Shqipëriaime.al”. Tel :+355693530088 Email: [email protected]